A Körmendi Kölcsey Ferenc Gimnáziumban 30 esztendővel ezelőtt, 1990-ben emlékeztek meg – a megyében elsőként – nemzeti himnuszunk letisztázásának emléknapjáról.
A hagyományokhoz hűen iskolánk többféle pályázatra és műveltségi vetélkedőre invitálta az általános és középiskolás tanulókat. A témát az 1920-as trianoni békediktátum aláírásának 100. évfordulója adta.
„Trianon 100 – 10 versben” címmel hirdettük meg irodalmi pályázatunkat, melynek keretében a diákoknak egy irodalmi antológiát kellett összeállítaniuk a műfaj formai és tartalmi követelményeinek megfelelően.
Az általános iskolai kategóriában Sipos Réka (Olcsai-Kiss Zoltán Általános Iskola Somogyi Béla Tagiskola, 8.o.) részesült különdíjban.
A középiskolások közül a 3. helyen Galavits Mátyás-Varga Dániel (VMSZC Gépipari, Szombathely) páros, a 2. helyen Szabó Dóra (Körmendi Kölcsey Ferenc Gimnázium, 12.o) végzett, míg a pályázaton Cseke Klaudia (Brenner Kollégium, Szombathely) diadalmaskodott.
Képzőművészeti pályázatunkra bármely, határainkon túli, de a magyar történelemhez köthető épület, építmény, emlékhely tetszőleges technikával történő megjelenítését vártuk el a pályázó tanulóktól. A tavalyinál kevesebb, de nagyon változatos technikákkal elkészített, színvonalas alkotás érkezett, elsősorban általános iskolások számára kiírt kategóriában. A legnépszerűbb témák Vajdahunyad, illetve Fraknó várai voltak.
III. helyezett: Berényi Barbara és Horváth Anna – Olcsai-Kiss Zoltán Általános Iskola Somogyi Béla Tagiskolája
II. helyezett: Nagy Helga – Szombathelyi Váci Mihály Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
I. helyezett: Horváth Fanni – Kölcsey Utcai Általános Iskola
Üde színfoltja volt a napnak, mikor a „somogyi-s” történelem szakkörösök: Simon Alexandra, Magyar Gergő, Czetin Botond, Pivonka Szilárd, Jámbori Gréta és Vadász Emma „megelevenedett” jelenettel is kiegészítették pályázatukat, amiért a zsűri különdíjban részesítette őket.
A középiskolás kategóriában a kevesebb résztvevő miatt csak első helyezést adtunk ki, igaz abból kettőt. Megosztott első helyen Zsömle István Dániel, a Vas Megyei SZC Puskás Tivadar Fém- és Villamosipari Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma tanulója számítógéppel szerkesztett grafikája végzett, aki a szabadkai Városházát jelenítette meg. A pontos, igényes munkához két fázisrajzot is mellékelt, melyek megtekinthetők az iskola földszinti galériájában. Szintén első helyezett lett a hazai színekben versenyző Szabó Dóra, 12.a osztályos tanulónk, aki Vajdahunyad váráról készített egy csodálatos festményt.
A szavalóversenyre egy határon túli magyar költő tetszőleges versét választhatták a diákok. 29 lelkes szavaló gyűlt össze az emeleti osztályteremben, hogy aztán „megnyitva szívüket, lelküket”, előadják a megtanult lírai alkotásokat. A zsűri elnöke, dr. Vörös Ottó nyugalmazott főiskolai tanár, nyelvész értékelésében örömét fejezte ki, mivel minden versenyző szerencsésen választott, hiszen átéléssel, éretten adták elő a költeményeket. Különösen örült a pontos, hibátlan szövegmondásnak. Érdekességként jegyezte meg, hogy a legtöbb versenyző Erdélyből „válogatott”, pedig a többi szomszédos országban is szép számmal alkottak és alkotnak is poéták.
Az általános iskolai kategória végeredménye:
III.hely: Dolgos Anna (Kölcsey Utcai Általános Iskola) és Giczi Dominik (Olcsai-Kiss Zoltán Általános Iskola)
II.hely: Déri Fruzsina és Belső Viktória (Kölcsey Utcai Általános Iskola)
I.hely: Halper Jázmin (Kölcsey Utcai Általános Iskola) és Pfeiffer Attila (Őriszentpéteri Általános Iskola)
A középiskolás kategória végeredménye:
III.hely: Tornay Nóra (Kölcsey Ferenc Gimnázium, Körmend)
II.hely: Szűcs Hanna (Herman Ottó Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Szakgimnázium, Szombathely)
I.hely: Horváth Martin Ferenc (VMSzC, Gépipari, Szombathely)
A trianoni békeszerződés megkötésének közvetlen előzményei, tartalma, következményei témakör köré szerveződő műveltségi vetélkedőn 6 csapat mérte össze tudását az iskola konferenciatermében. Az írásbeli feladatlap kitöltése utáni rövid szünet következett, melyet 3 szóbeli forduló követett. Előre megadott szavakból költemény írása 15 percben, szókereső játék, valamint villámkérdések megválaszolása következett, melynek zárását követően hármas holtverseny alakult ki. A zsűri nem esett kétségbe a kialakult helyzetben, s „szétlövéssel” – a témához kapcsolódó kérdésekkel oldotta a „gordiuszi csomót”.
III.helyezett csapat: Czetin Ákos, Varga Tamás, Horváth Adrián (VMSzC, Gépipari, Szombathely)
II.helyezett csapat: Czafit Csombor, Bognár Bálint, Tolnai Dániel (Kölcsey Ferenc Gimnázium, Körmend)
I.helyezett csapat: Tóth Emese, Kolozsváry Máté, Papp Patrik (Kölcsey Ferenc Gimnázium, Körmend)
Az eredményhirdetéseket követően az ünnepi műsor további programja a városi színházteremben folytatódott. Laczó Tamás igazgató úr köszöntője után Hadnagyné Vörös Márta, a Körmendi Kulturális Központ, Múzeum és Könyvtár vezetője osztotta meg kultúráról, kultúrával kapcsolatos gondolatait. Ezt követően Kollár-Klemencz László „Ember a fán” című irodalmi műsora következett, majd végül a gimnázium udvarán található Kölcsey-szobor koszorúzásával folytatódott a rendezvény.
Az iskola galériájában pedig Csuka Imre mérnök-tanár és hallgatói által, Leonardo da Vinci tervrajzai alapján készített modellek kiállítása nyílt meg Molnár László tanárúr méltató szavai közepette. Külön érdekessége a tárlatnak, hogy a modellek fából készültek, s tökéletesen követik Leonardo terveit, és természetesen működőképesek. Látható itt tank, kalapács, szélerősségmérő, vitorlázórepülő makettje, s számos csoda, mely egészen március közepéig megtekinthető iskolánk emeleti galériájában. (Körmend, Bajcsy-Zs.u.3.)