Sikeresen zajlott idei magyar kultúra napi rendezvénysorozatunk.
Országos színházi roadshow részesei voltak a gimnazisták, hiszen tanítás nélküli munkanapunkra a KultUP program szervezői érkeztek Budapestről. A témanapon résztvevő diákok a színházművészet alkotó folyamataival, komplex színházi nevelési előadásokkal, rendhagyó irodalomórákkal és közösségi vetélkedőkkel találkoztak. A programelemekbe a diákok nem csupán passzív szemlélőként, hanem aktív résztvevőként is becsatlakoztak, s utólagos elmondásaik alapján nagyon élvezték ezeket a feladatokat.
Az előzetesen kiírt versenyek délelőtt 9 órakor kezdődtek. 31 szavaló (Sárvárról, Szombathelyről, Szentgotthárdról és a körmendi iskolákból is érkeztek diákok) gyülekezett lámpalázukat leküzdve a Kincs Elek iskolai könyvtárban. Idén a nemrégiben elhunyt, s iskolánkban is tanító Lator László költő, műfordító egy szabadon választott versének értő szavalatát vártuk el a tanulóktól. A helyezésekről döntő zsűri tagjai között köszönthettük Mikos Erzsébet tanárnőt, iskolánk egykori igazgatóhelyettesét, magyar-német szakos pedagógusát, dr. Vörös Ottó nyugalmazott főiskolai tanár urat, a nyelvtudomány kandidátusát, valamint Nagy Attila mesterpedagógust, szaktanácsadót, a Szombathelyi Nagy Lajos Gimnázium magyartanárát.
Ezzel párhuzamosan a konferenciateremben 7 csapat között kezdődött meg a küzdelem a műveltségi vetélkedő írásbeli, majd szóbeli fordulóiban. A versenyek zárását követően hirdettünk eredményt a képzőművészeti és irodalmi pályázataink helyezettjei számára is.
Eredmények:
1.szavalóverseny: általános iskolai kategória
1.hely Murai Balázs 8.o. (Olcsai-Kiss Zoltán Általános Iskola)
2.hely Dienes Aliz 7.o. (Boldog Batthyány László Katolikus Iskola)
3.hely Joó Csenger 8.o. (Olcsai)
2.szavalóverseny: középiskolai kategória
1.hely Pintér Kitti 9.o. (Sárvári Tinódi Gimnázium)
2.hely Pintér Lili 10.o. (Sárvári Tinódi Gimnázium)
3.hely Réczeg Regina 12.o. (VVSZC Rázsó Technikum)
3.képzőművészeti pályázat
1.hely Simon Hanna 11.o. (Körmendi Kölcsey Ferenc Gimnázium)
2.hely Vörös Bálint 7.o. (Olcsai)
3.hely Molnár Benedek 12.o. (KKFG)
4.irodalmi pályázat: megosztott első díjasok: Kóczán Réka 9.o. (VVSZC Kereskedelmi és Vendéglátói, Szombathely) és Gueth Zalán 11.o. (Körmendi Kölcsey Ferenc Gimnázium)
5.műveltségi vetélkedő (csapatverseny):
1.helyezett csapat: „Kronologikus Királyok” (Nagy Dávid Iván, Nagy Martin Péter, Kovács Áron 11.o. – KKFG)
2.helyezett csapat: „Múltidéző Mágusok” (Gyűrű Márton, Gábor Attila, Pongrácz Dániel 11.o. – KKFG)
3.helyezett csapat: „Kanok” (Balogh Máté, Frühvirth Barnabás, Honfi Ármin 11.o. – KKFG)
A délelőtti programsorozatot követően délben a Batthyány Örökségközpont színháztermében folytatódott ünnepi rendezvényünk. Sejberné Szabó Marianna, a Vasvári Általános Iskola igazgatója ünnepi beszédét követően az 1853-ban, Erkel Ferenc által alapított, az Operaház művészeiből álló Budapesti Filharmóniai Társaság „Magyarnak lenni” című interaktív zenei műsora következett. Ezt követően a városi intézmények, civil szervezetek képviselői megkoszorúzták az iskolánk udvarán található Kölcsey-szobrot.
A koszorúzást követően 13 órától kiállításmegnyitóval zárult a nap ünnepi része. Sodics László festőművész, nyugdíjas kollégánk tárlatát Torjay Valter festőművész, művészettörténész, gimnáziumunk egykori tanára ajánlotta a megjelentek figyelmébe. Az ünnepi aktus része volt az is, amikor Soós István nyugalmazott gimnáziumigazgató és Laczó Tamás jelenlegi intézményvezető közösen helyezte el azt a táblát, mely szerint 2024. január 22. óta az iskola galériája Sodics László nevét viseli.