A Körmendi Kölcsey Ferenc Gimnázium 2025. január 22-én tartotta hagyományos, kultúra napi programsorozatát „A világ olyanná alakul, amilyenné a fiatalságot nevelik.” mottóval.
A nevelésnek egy szűk terepe egy ilyen kiemelkedő ünnep, de jelentősége okán a pályázati kiírásainkkal, a témaválasztásokkal, a kölcsey-s diákok számára szervezett foglalkozások tartalmával -Jókai Mór üzenetéhez híven- komolyan vettük ebbéli felelősségünket.
Pályázatok, versenyek
A Körmendi Kölcsey Ferenc Gimnázium humán munkaközössége két kategóriában szavalóversenyt hirdetett József Attila születésének 120. évfordulója alkalmából. Közel félszáz diák jelentkezett a költő verseinek előadására.
Nyolc középiskolás csapat műveltségi vetélkedőn vett részt. A Magyar Tudományos Akadémia alapításának és Jókai Mór születésének 200. évfordulója kapcsán készült a feladatsor.
Az irodalmi és képzőművészeti pályázatokra ötven pályamunka érkezett. Ezek a Jókai-jubileumhoz kapcsolódó kiírások alapján készültek (irodalmi: tájleírás, regény tetszőleges, az eredetitől eltérő befejezése; képzőművészeti: Jókai-regény illusztrációja vagy könyvborítója, Jókai-portré).
Versenyeinkre a megye számos településéről és iskolájából érkeztek nevezések. Celldömölkről, Szentgotthárdról, Táplánszentkeresztről, Magyarlakról, Sárvárról, Szombathelyről (ELTE Bolyai Gimnázium, Premontrei gimnázium, Vas Vármegyei Szakképzési Centrum Kereskedelmi és Vendéglátó Technikum és Kollégium) és természetesen Körmendről jelentkeztek valamelyik megmérettetésre.
11 órától a Sodics-galériában kihirdettük a versenyek eredményeit.
(A versenyeredményeket összegezve egy külön cikkben olvashatják: https://kolcsey-kormend.edu.hu/a-kormendi-kolcsey-ferenc-gimnazium-magyar-kultura-napja-2025-evi-palyazatainak-es-versenyeinek-eredmenyei/)
A filmtörténettől a könyvjelzőkig – foglalkozások a tanítás nélküli munkanapon
Másodszor szerveztük a kultúra napját tanítás nélküli munkanapként, hogy tanulóink is -tevékenyen vagy hallgatóként, a hagyományos tanórai keretekből kilépve- élményekkel gazdagodjanak.
A délelőtti foglalkozásokon idén a kulturális élet helyi szereplőit hívtuk segítségül, hogy a néptánc, a kézművesség, a helytörténet, a filmtörténet, a mozi, a zene és a magyar nyelvtörténet világába nyújtsanak betekintést.
A Béri Balogh Ádám Táncegyüttes fiataljai Balogh Ádám öregdiákunk vezetésével dolgoztak, a néptánc értékeinek bemutatása okán néhány alaplépést is tanítottak a kölcsey-s osztályoknak.
A Nomád Művészeti Egyesület (Góczán Judit, Solti Veronika, Molnár Tünde) a Csoóri Sándor Alap támogatásának köszönhetően tartottak foglalkozást, különböző anyagokból könyvjelzőket készíttettek a diákokkal.
A Sinkovits Imre Filmszínházban Mayer Rudolf, az Agora Savaria mozi vezetője film -és mozitörténeti előadást tartott.
A Batthyány múzeum igazgatója, Móricz Péter és Pintér György múzeumpedagógus kihelyezett tantermi foglalkozáson a Batthyány-család jelesebb tagjainak történetével ismertette meg a tanulókat.
Magyar Marcell, a Körmendi Alapfokú Zene- és Táncművészeti Iskola ütőhangszeres tanára a kis ütőhangszerek és a magyar kultúra különleges kapcsolódásairól tartott egy foglalkozást.
Dr. Vörös Ottó a végzős, érettségi előtt álló osztályoknak adott elő a magyar nyelvemlékekről.
Ünnepi műsor, koszorúzás, kiállítás megnyitó
12 órától a BÖK színházteremben ünnepi műsort kezdődött. Társszervezőnk, a Körmendi Kulturális Központ révén Bujtás Ervin énekes, dalszerző énekelt költeményeket adott elő.
A megjelenteket Laczó Tamás köszöntötte. A Kölcsey gimnázium igazgatója kiemelte, hogy a közművelődési intézménnyel a Himnusz születésnapján minden esztendőben megszervezik ünnepi programjaikat, rendezvényeik a megyében a legrégebbiek a sorban.
Dr. Szabó Barna amellet, hogy beszélt a magyar kultúra jelentőségéről, az ünnep tartalmáról, kiemelte, hogy karrierjéhez mennyire fontosak voltak számára középiskolai évei, amelyeket a körmendi gimnáziumban töltött.
Polgármester úr egyébként diákként részese volt az első kultúra napi ünnepségnek, amelyet a gimnázium a megyében elsők között szervezett.
A BÖK Színházteremből az ünneplő közösség a gimnázium udvarára vonult, ahol az önkormányzat, a helyi intézmények és szervezetek képviselői koszorút helyeztek el Kölcsey Ferenc szobránál.
Az ünnepnap záróeseményén a gimnázium Sodics László Galériájában Büki László fotóriporter Inkantáció című tárlatát Hadnagyné Vörös Márta a Körmendi Kulturális Központ Múzeum és Könyvtár igazgatója személyes hangú, hiteles megnyitó beszédével ajánlotta az érdeklődők figyelmébe.
A tárlat 2025. március 10-ig tekinthető meg a gimnázium nyitvatartási idejében.
További képek: https://www.kormend.hu/KePGALeRIA3/Kormendi_rendezvenyek/A_Magyar_Kultura_Napja_2025_Foto_Jambori_Tamas.html