„Félig sem olyan fontos az, amit tanítunk gyermekeinknek, mint az, hogy hogyan tanítjuk.”
Eötvös József szavait máig érvényesnek tartva törekszünk módszertani kultúránk fejlesztésére. Pedagógiánk alapelve, hogy a tanulásnak személyes tapasztalaton kell alapulnia, a tanításnak figyelembe kell vennie a tanulók fejlődési szükségleteit, a tanulónak aktívan kell részt vennie saját tanulási folyamatainak alakításában.
Iskolánk két 4 évfolyamos gimnáziumi osztály indításával biztosítja a feltételeket a sikeres emelt és középszintű érettségi vizsgához, majd a felsőfokú tanulmányokhoz. Diákjaink továbbtanulási eredményei bizonyítják munkánk eredményességét. Körmend városának és vonzáskörzetének gimnáziumában lehetőségünk nyílik a tehetséggondozásra, a tanulók megismerésére, a lemaradó tanulók felzárkóztatására.
Tanulmányi terület kódja: | Osztály (csoport) megnevezése | Választható nyelvek | Egyéb információ | képzési idő |
0001: 4 évfolyamos gimnáziumi képzés | általános tantervű | Első idegen nyelv: angol vagy német | Általános gimnáziumi képzés, 11. évfolyamtól a tanulók választhatnak, hogy érdeklődési körüknek megfelelően mely tárgyakat szeretnék magasabb óraszámban és szinten tanulni. | 4 év |
0002: 4 évfolyamos gimnáziumi képzés | emelt szintű angol nyelvi tagozat | Első idegen nyelv: angol | Az emelt szintű nyelvi képzés célja biztosítani a magasabb szintű nyelvismeretet. Szakaszai: 10. évfolyamon „kisérettségi” vizsga 11. évfolyamon előrehozott középszintű érettségi és/ vagy középfokú nyelvvizsga 12. évfolyamon emelt szintű érettségi 11. évfolyamtól érdeklődési körüknek megfelelően további tárgyakat tanulhatnak magasabb óraszámban és szinten. | 4 év |
0003: 4 évfolyamos gimnáziumi képzés | emelt szintű német nyelvi tagozat | Első idegen nyelv: német | Az emelt szintű nyelvi képzés célja biztosítani a magasabb szintű nyelvismeretet. Szakaszai: 10. évfolyamon „kisérettségi” vizsga 11. évfolyamon előrehozott középszintű érettségi és/ vagy középfokú nyelvvizsga 12. évfolyamon emelt szintű érettségi 11. évfolyamtól érdeklődési körüknek megfelelően további tárgyakat tanulhatnak magasabb óraszámban és szinten. | 4 év |
0004: 4 évfolyamos gimnáziumi képzés | emelt szintű humán tagozat | Első idegen nyelv: angol vagy német | Az emelt szintű humán képzés célja megalapozni a magasabb szintű humán műveltséget, valamint biztosítani az eredményes felkészülést az egyetemre. Szakaszai: 10. évfolyamon „kisérettségi” vizsga magyarból és történelemből 12. évfolyamon emelt szintű érettségi 11. évfolyamtól érdeklődési körüknek megfelelően további tárgyakat tanulhatnak magasabb óraszámban és szinten. | 4 év |
I. Általános gimnáziumi képzés 0001:
Feladatunk a sikeres érettségire való felkészítés, melynek révén a továbbtanulásra ösztönözzük diákjainkat. A 11. évfolyamtól érdeklődési körüknek megfelelően további tárgyakat tanulhatnak magasabb óraszámban és szinten.
A tanulók az iskola helyi tanterve szerint heti 4 órában tanulhatják első idegen nyelvként a németet vagy az angolt. Biztosítjuk számukra, hogy az azonos tudásszintű tanulók homogén csoportban folytassák tanulmányaikat. A második idegen nyelv oktatása heti 3 órában történik.
Célunk olyan kompetenciák kialakítása, amellyel mind a gyakorlati életben, mind a felsőoktatásban sikerrel teljesíthetnek tanulóink.
II. Emelt szintű idegen nyelvi tagozat:
0002 angol nyelv
0003 német nyelv
Az emelt szintű idegen nyelvi képzés célja a magabiztos nyelvhasználóvá válás elérése. Ehhez biztosít lehetőséget a magasabb óraszám. Gimnáziumi tanulmányaik végére tanulóink olyan nyelvtudásra (B2 szint) juthatnak el, amellyel igényeiknek megfelelően sikeres emelt szintű érettségi vizsgát is tehetnek és megszerezhetik a középfokú nyelvvizsga-bizonyítványt is. Ezt a képzésünket azoknak a tanulóknak ajánljuk, akik fokozottan érdeklődnek a választott nyelv iránt, jó nyelvérzékkel rendelkeznek, általános iskolai tanulmányaik során már eredményesen tanulták a nyelvet.
III. Emelt szintű humán tagozat 0004:
Emelt szinten tanulják a diákok a humán tantárgyakat: magyar nyelv és irodalmat 9. évfolyamon heti 4 órában, 10. és 11. évfolyamon heti 5-5 órában, 12. évfolyamon heti 6 órában. A történelem tantárgy óraszáma 9. és 10. évfolyamon heti 4-4 óra, 11. és 12. évfolyamon pedig heti 5-5 óra. E képzésünkre elsősorban a bölcsész, jogász, közszolgálati, tanári, kommunikációs és művészeti pályára készülő tanulók jelentkezését várjuk, ugyanakkor az itt elsajátított készségek más szakirányú továbbtanulás esetén is jól hasznosíthatók. A tanulók ebben a csoportban modern módszerekkel sajátítják el a klasszikus humán műveltséget.
Mindhárom képzés típusra jellemző tartalom:
Humán és reáltárgyakból, digitális kultúrából, idegen nyelvekből magas színvonalú felkészítést (emelt szintű érettségi, nyelvvizsga) és eredményes pályaorientációt biztosítunk. Amatematika, magyar nyelv és irodalom, idegen nyelv és digitális kultúra oktatása – lehetőség szerint – csoportbontásban történik.
Iskolánk családias környezete garantálja a minőséget: egyéni igényeket támogató, személyre szabott felkészítést biztosítunk a továbbtanulásra.
Ennek eredményeképpen az utóbbi években diákjaink a felsőoktatás legkülönbözőbb területeire nyertek felvételt: orvos, gyógyszerész, jogász, mérnöki pálya (gépész-, villamos-, építész-, vegyész- mechatronikai mérnök), programtervező informatikus, pedagógus (angol, német, történelem, földrajz, magyar, biológia, testnevelés szak), gyógytestnevelő, kereskedelem és marketing, turizmus és vendéglátás.
Együttműködési megállapodásaink értelmében várjuk a körmendi Kosárlabda Utánpótlás Egyesületben és a Bereki Bárkás Egyesületben sportoló fiatalok jelentkezését.
Emelt szintű érettségi felkészítő:
A 11-12. évfolyamon a tanulók egyéni döntés alapján emelt szintű érettségire felkészítő csoportokban tanulhatják a kötelező érettségi tárgyakat, valamint fizika, kémia, biológia, földrajz, testnevelés, digitális kultúra tantárgyakat.
Testnevelés és sport
Tanórán a mindennapos testnevelés keretében biztosítunk mozgási lehetőséget a fiatalok számára. A sportpályák, sporteszközök, konditerem a diákok rendelkezésére áll. Igény szerint választhatók egyéni és csapatsportok (kosárlabda, kézilabda, foci, atlétika, stb.), valamint folyamatosan bővítjük a választható sportágak körét. Iskolánk csapatai rendszeresen részt vesznek diákolimpiai versenyeken is, melyeken rendszeresen országos eredményeket érnek el. Tanórán kívül lehetőséget nyújtunk szervezett és szabadidős formában. Segítjük az érdeklődő diákok emelt- és középszintű felkészülését.
A 9. évfolyamon a mindennapos testnevelés keretében heti 1 órában, 10. évfolyamon heti 0,5 órában táncoktatást tartunk.
A Magyar Diáksport Szövetséggel együttműködve iskolánk a KLASZTER pilot programot követően részt vesz a „Mozgásban az iskolák” projektben, melynek célja egy országos brand (védjegy) kialakítása. Ennek szellemében a testnevelés tantárgy módszertani megújítása zajlik, és új lehetőségeket keresünk a szabadidő aktív eltöltésére (pl. kenuzás, tájfutás).
Szabadon választható foglakozások egyéni érdeklődés szerint:
- SÉTA-program: ismerkedés az írott és az elektronikus sajtóműfajokkal, publikálási és megnyilatkozási lehetőség a helyi médiában (sajtó, rádió, tv)
- fotózási alapismeretek
- rajz- és képzőművészeti kör
- filmklub
Felvételi vizsgát az iskola nem tart. A jelentkezők rangsorolását az általános iskolai 7. év végi és a 8. osztályos félévi eredmények alapján készítjük el.
A tanulmányi területre fogadjuk a látási fogyatékos (gyengénlátó), hallási fogyatékos (nagyothalló), valamint az SNI-s és BTMN-s tanulókat.
A beiratkozott 9. évfolyamos diákjaink augusztusi „Hangyatáborunkban” ismerkedhetnek meg iskolánkkal és egymással.
Körmendi Gimnáziumi Öregdiák Egyesület (Tolnai József-támogatás) két tehetséges és rászoruló diákot minden tanévben havi támogatással segíti, egy kiemelkedő teljesítményt nyújtó tanulónkat – nevelőtestületi döntés alapján – egyszeri jutalomban részesíti.