1989 óta minden évben emlékezünk január 22-re, ugyanis 1823-ban ezen a napon tisztázta le Kölcsey Ferenc nemzeti énekünk végleges változatát.
Gimnáziumunk – középpontban a szervező humán munkaközösséggel – évtizedes hagyományaihoz hűen – az aktuális járványügyi szabályokat és korlátozásokat figyelembe véve és betartva – idén is ünnepre készült.
A 2021/2022-es tanév különösen is az, mert iskolánk alapításának 75. évfordulójára emlékezünk.
Ünnepi programunknak 2022. január 21-én, pénteken 12 órától a Batthyány Örökségközpont Színházterme adott otthont. A Himnusz hangjait követően Laczó Tamás intézményvezető köszöntötte az ünneplő közösséget, majd Bebes István, Körmend város polgármestere osztotta meg gondolatait a magyar kultúra napjához kapcsolódóan. Az ünnepi műsort a Körmendi Alapfokú Zene- és Táncművészeti Iskola növendékei szolgáltatták. Ezt követően került sor az előzetesen kihirdetett pályázatok, szavalóversenyek, vetélkedők ünnepélyes eredményhirdetésére, melynek részletei a következők:
I.
Irodalmi pályázatunk az idén 100 éve elhunyt Gárdonyi Géza Szeretem az igazságot! című novellájának egyik hőséhez kapcsolódott. Lukács történetét kellett meghatározott terjedelemben szabadon választott műfajban és formában továbbírni. A legjobb megoldások a választott műfaj sajátosságain kívül egyéni ötlettel, humorral születtek, illeszkedtek a Gárdonyi-mű szellemiségéhez, emberábrázolásához, meseszövéséhez. A szerzők klasszikus értékeket képviseltek: az igazság mellett a megbékélést és a megbocsátást is. Élvezetes stílusban, gördülékenyen fogalmaztak és helyesen írtak. Összesen 10 pályamű érkezett, melyek közül a zsűri az alábbi alkotásokat jutalmazta:
megosztott III. helyezett: Sisak Jázmin és Szabó Szilveszter, Kanizsai Dorottya Gimnázium, Szombathely
II. helyezett: Trencséni Lilien, Kanizsai Dorottya Gimnázium, Szombathely
I. helyezett: Joó Aida, Körmendi Kölcsey Ferenc Gimnázium
II.
Képzőművészeti pályázatunkon a kiírás értelmében parafrázist vártunk a tehetséges, kreatív tanulóktól Csontváry Kosztka Tivadar, Munkácsy Mihály, Szinyei Merse Pál vagy Wagner Sándor híres festményével kapcsolatban. A parafrázis készülhetett szabadon értelmezhető, tetszőleges technikával (pl. ceruza, tollrajz, akvarell, pasztell, számítógépgrafika, vagy akár fotó formájában is, például az élőszereplőkkel megjelenített eredeti műalkotásról.) A cél az alkotás kreatív újraértelmezése volt. 24 általános iskolai és 8 középiskolai pályamunka érkezett.
A legkreatívabb mellett a legnépszerűbb alkotás címének nyertese is lett egyben az Olcsai-Kiss Zoltán Általános Iskola 5. osztályos tanulója Vörös Bálint, aki LEGO-ból építette meg Dugovics Titusz történetét. Papp Panka Munkácsy Mihály Rőzsehordóját álmodta újra, Szép Nikolett pedig Szinyei Majálisát népesítette be új szereplőkkel.
Az általános iskolás kategória dobogósai:
III. helyezett: Szép Nikolett, Olcsai-Kiss Zoltán Általános Iskola Somogyi Béla Tagiskola, 8.o.
II. Papp Panka, Olcsai-Kiss Zoltán Általános Iskola, 5.o.
I. Vörös Bálint, Olcsai-Kiss Zoltán Általános Iskola, 5.o.
A középiskolás kategóriában szintén a Munkácsy festmény volt a legnépszerűbb. Karbi-Fülöp Tíra 10. osztályos kölcseys és Sisak Jázmin, a Kanizsai Dorottya Gimnázium tanulója is ezt a festményt dolgozta fel expresszionista stílusban. Az első helyezett Balogh Blanka lett, aki Csontváry Magányos cédrusát gondolta újra szintén expresszionista stílusban.
Középiskolai kategória eredményei:
III. Karbi-Fülöp Tíra, Körmendi Kölcsey Ferenc Gimnázium, 10.a
II. Sisak Jázmin, Kanizsai Dorottya Gimnázium, 11.o.
I. Balogh Blanka, KKFG, 11.a
III.
Online szavalóversenyünkkel Nagy Gáspár, Kossuth- és József Attila-díjas, Vas megyei születésű költő, prózaíró, szerkesztő munkássága, valamint halálának 15. évfordulója előtt tisztelegtünk. A versenyt két kategóriában hirdettük meg. 16 általános iskolás felső tagozatos, valamint 6 középiskolás tanuló által készített maximum 3 perces, szabadon választott Nagy Gáspár vers videófelvételét kaptuk meg az online felületen. Szokás szerint a zsűrinek most is nehéz dolga volt az értékelésnél, magas színvonalú szavalatok készültek, melyek közül az alábbi tanulók érdemeltek jutalmat:
ÁLTALÁNOS ISKOLAI KATEGÓRIA:
III. helyezett: Casanas-Solymosi Nira, Csaba József Általános Iskola, Csákánydoroszló, 8.o.
II. helyezett: Joó Csenger, Olcsai-Kiss Zoltán Általános Iskola, 6.o.
I. helyezett: Murai Balázs, Olcsai-Kiss Zoltán Általános Iskola, 6.o.
KÖZÉPISKOLAI KATEGÓRIA:
III. helyezett: Szabó Jana, Körmendi Kölcsey Ferenc Gimnázium, 11.a
II. helyezett: Balogh Ádám, Sárvári Tinódi Gimnázium, 11.o.
megosztott I. helyezett: Grodvalt Zsuzsanna, Sárvári Tinódi Gimnázium, 11.o. és Csorba Bence, KDG, 9.o.
IV.
A digitális műveltségi vetélkedő pénteken délelőtt 9 és 10 óra között zajlott az online felületen az előzetesen jelentkező háromfős csapatok részvételével. 9 csapat adta le a versenyre a nevezését, melynek témaköre idén A reformkor kultúrája, politikai és tudományos élete volt. A feladatok kiértékelése után látszott, hogy minden csapat lelkiismeretesen készült a versenyre, alaposan tanulmányozták a kiadott tananyagot és gyakran bizony a gyorsaság, a percek, másodpercek döntöttek a helyezések megállapításánál:
III.helyezett: ÖTÖSÉRT JÖTTÜNK (Lakosi Márton, Al-Hadad Rami, Szilvágyi Gergő – KKFG)
II.helyezett: KÖLCSEY – 11.A (Papp Luca, Kalamár Petra, Joó Aida – KKFG)
I.helyezett: SZÖSZIK (Korán Maja Bíborka, Németh Ákos Tamás, Sárközi Levente István – KKFG)
Az egyetemes és magyar kultúra szerves része az oktatás, a jövő nemzedékének nevelése-tanítása. Több mint négy évtizedes, pedagógus pályán eltöltött esztendő után vonult nyugdíjba Mészáros Árpád, az egykori Kölcsey utcai Általános Iskola igazgatója, akinek Fodor István, a Szombathelyi Tankerületi Központ első embere Pedagógus Szolgálati Emlékérmet adott át.
Az ünnepi program a gimnázium udvarán folytatódott, ahol a résztvevők megkoszorúzták intézményünk névadójának mellszobrát. Ezt követően pedig iskolatörténeti kiállítás nyílt a galériában Berényi László István sajtócikk-gyűjteményéből, melyet Mecsériné Doktor Rozália, a Csaba József Honismereti Egyesület titkára ajánlott az érdeklődők figyelmébe.