2020 után újra személyes jelenléttel szerveztük és ünnepeltük január 22-t, hiszen gimnáziumunk névadója, Kölcsey Ferenc 1823. január 22-én tisztázta le nemzeti énekünk végleges változatát.
Magyar kultúra napja alkalmából több évtizedes hagyományainkhoz hűen egész napos rendezvénysorozattal emlékeztünk nemzeti énekünk születésének 200. évfordulójára. Iskolánk többféle pályázatra (irodalmi, képzőművészeti), szavalóversenyre és műveltségi vetélkedőre invitálta a környék iskolás korú tanulóit. A témákat a reformkor történelme, irodalma, valamint a Himnusz, Petőfi Sándor és Madách Imre 200. születésnapja szolgáltatta.
Az irodalmi pályázatot általános és középiskolásoknak közös kategóriában hirdette meg a humán munkaközösség. Petőfi Sándor Szeptember végén vagy Füstbement terv vagy Egy gondolat bánt engemet… című versének parafrázisát várta a szakavatott zsűri, melynek kitétele volt a mai kornak megfelelő tartalom és nyelvezet.
Eredmények
Általános iskolai kategória – beérkezett 25 pályázat
1.Csóbor Jázmin, Csaba József Általános Iskola, Csákánydoroszló
2.Holics Hunor – Dr. Tornay Sándor Általános Iskola, Gyöngyösfalu
3.Köbli Bendegúz – Olcsai-Kiss Zoltán Általános Iskola Somogyi Béla Tagiskolája
Középiskola – 10 pályázat
1.Kovács Luca – Nagy Lajos Gimnázium, Szombathely
2.Porcsalmi Lívia – VMSZC Rázsó Imre Technikum, Körmend
3.Szabó Mátyás – VMSZC Kereskedelmi és Vendéglátó Technikum és Kollégium, Szombathely
Képzőművészeti pályamunkákat két kategóriában készíthettek a tehetséges, kreatív diákok: az általános iskolás felső tagozatosok Kölcsey Ferenc Himnusz című költeményének vagy részletének tetszőleges technikával való illusztrálásával, míg a középiskolások Madách Imre Az ember tragédiája című műve egy választott színének illusztrálásával pályázhattak.
Eredmények
Általános iskola – 23 pályázat
1.Spaits Mátyás – Olcsai-Kiss Zoltán Általános Iskola
2.Horváth Emília – Olcsai-Kiss Zoltán Általános Iskola
3.Tóth Domonkos – Olcsai-Kiss Zoltán Általános Iskola Somogyi Béla Tagiskolája
Középiskola – 10 pályázat
1.Balogh Blanka – Körmendi Kölcsey Ferenc Gimnázium
2.Varga Kata – VMSZC Kereskedelmi és Vendéglátó Technikum és Kollégium, Szombathely
3.Nagy Nóra – VMSZC Rázsó Imre Technikum, Körmend
A szavalóversenyre az általános iskolások Petőfi Sándor költészetében barangolhattak egy szabadon választott versének kiválasztásával, míg a középiskolásoktól nemzeti énekünk értő, kifejező előadását várta a zsűri.
Eredmények
Általános iskola – 33 szavaló
1.Murai Balázs – Olcsai-Kiss Zoltán Általános Iskola
2.Joó Csenger – Olcsai-Kiss Zoltán Általános Iskola
3.Vilics Botond – Olcsai-Kiss Zoltán Általános Iskola
Középiskola – 8 szavaló
1.Sárközi Levente – Körmendi Kölcsey Ferenc Gimnázium
2.Homlok Eszter – VMSZC Kereskedelmi és Vendéglátó Technikum és Kollégium, Szombathely
3.Pintér Lili – Sárvári Tinódi Gimnázium
A reformkor irodalmához, történelméhez kapcsolódó műveltségi vetélkedőn 6 csapat mérte össze tudását az iskola konferenciatermében. Az írásbeli és szóbeli fordulón megmérkőző csapatok közül az első helyet a ”Kokárda Gárda” nevű csapat – Joó Aida, Wágner Flóra, Horváth Kinga Rebeka alkotta kölcsey-s trió szerezte meg. A második helyre a szintén végzős kölcsey-s „Nyertünk!” csapata került. Tagjai Kalamár Petra, Gőcze Viktória és Kovács Jácint voltak. A harmadikok a kölcsey-s 12.A-s ”Triászászok” egysége lett Korán Majával, Pallósi Kittivel és Papp Lucával.
Az eredményhirdetések után az ünnepi műsor további programja a kulturális központ Berzsenyi utcai épületében folytatódott. Laczó Tamás intézményvezető úr köszöntőjében utalt arra, hogy iskolánk névadója kötelez minket, hogy méltóképpen ünnepeljünk a magyar kultúra napján, hiszen identitásunknak és hagyományainknak is fontos részét képezi. 80. születésnapja, valamint a közelmúltban kapott Berzsenyi-díja apropóján külön köszöntette igazgató úr dr. Vörös Ottót, a nyelvtudomány kandidátusát, a Gimnáziumi Öregdiák Egyesület alapítóját, a Csaba József Honismereti Egyesület elnökét. Ezt követően Merklin Ferenc, a Szombathelyi Kanizsai Dorottya Gimnázium intézményvezetője osztotta meg a közönséggel személyes élményeit, gondolatait e jeles nap alkalmából. A színpadon folytatódott az ünnepi műsor, ugyanis a Körmendi Alapfokú Zene- és Táncművészeti Iskola tanárainak, növendékeinek hangszeres, néptáncos műsorát láthatta az ünneplő közösség. Egy cseppet sem félszeg fiatalember következett, aki a Körmendi Amatőr Színjátszó Társulat ifjú tagja. Bindisch Bence Benedek Elek: A három kívánság című meséjét adta elő. A szokásoknak megfelelően az ünnepség a gimnázium udvarán található Kölcsey-szobor koszorúzásával folytatódott. Az iskola galériájában pedig dr. Literáti-Nagy Ferenc fotógyűjteményéből nyílt kiállítás, melyet Fekete Tamás, a Magyar Fotóművészek Világszövetségének alelnöke ajánlott az érdeklődők figyelmébe.