2025. január 8-án, szerdán gimnáziumunkban pályaorientációs napot tartottunk, amelyen a 9-12. évfolyam diákjai számára nyílt lehetőség betekinteni a továbbtanulás és a munka világába. Ezen a napon nem volt tanítás, helyette színes és informatív programok várták a tanulókat. A rendezvény célja az volt, hogy a diákok jobban megismerhessék a továbbtanulási és karrierlehetőségeket, és tudatosabb döntéseket hozhassanak jövőjükkel kapcsolatban.
Sokszínű programkínálat
A nap folyamán számos egyetem és egyéb intézmény (a budapesti ELTE Informatikai Kara, a Pécsi Tudományegyetem, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Kara, a Pannon Egyetem Zalaegerszegi Egyetemi Központja, az ELTE Informatikai Kara, az ELTE Savaria Egyetemi Központ Szombathely, a Maribori Egyetem, a Pannon Egyetem Nagykanizsai Kara, a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Kara, a Testnevelési és Sporttudományi Egyetem, a Körmendi Rendvédelmi Technikum, a Katasztrófavédelem, a honvédség toborzó irodája) képviselői érkeztek az iskolánkba, hogy bemutassák képzési kínálatukat. Egyes intézmények személyesen, míg mások online formában tartottak tájékoztató előadásokat.
Az egyetemi bemutatók előtt és után számos más program is helyet kapott. A 9 és 10. évfolyam tanulóinak online kapcsolódott be két kölcseys „öregdiákunk”: Kovács Áron és Gaál Mátyás – akik közül Áron Ausztriában tanult, illetve Matyi jelenleg is tanul – osztotta meg tapasztalataikat a külföldi tanulás lehetőségeiről és kihívásairól.
A 11. és 12. évfolyamos tanulóknak Bogdán-Boda Edina, az AMES Hungária Kft. HR szakembere a munkavállalás előtti tudnivalókról beszélt, hasznos tanácsokkal segítve őket a jövőbeni álláskereséshez.
Az alsóbb évfolyam diákjai számára egy játékos foglalkozást tartottak „Munkakörülmények” címen. A 10. évfolyam számára kiemelt téma a fakultációválasztás, amelyhez kapcsolódóan előadást, beszélgetést szerveztek számukra. Mindkét program a Vas Vármegyei Pedagógiai Szakszolgálat Pályaválasztási Tanácsadó munkatársai közreműködésével jött létre.
A 11. évfolyamhoz az öregdiákok közül többen személyesen látogattak el az iskolába, hogy beszéljenek szakmájukról, valamint az egyetemi évek során szerzett tapasztalataikról.
A nap egyik záró programjaként Márkus Attila tartott előadást a végzős diákok számára a tanulmányok finanszírozásáról, amely rendkívül hasznosnak bizonyult a közelgő továbbtanulási döntésekhez.
A pályaorientációs nap kiemelt célja az volt, hogy a diákok pontosabb képet kapjanak a továbbtanulás és a karrierlehetőségek sokszínűségéről. A programok segítettek nekik jobban megérteni a jövőbeli döntéseik következményeit, valamint támogatták őket abban, hogy tudatosabban irányítsák magukat a tanulás és a munka világában.
Ez a nap remek lehetőséget biztosított a diákoknak arra, hogy kérdéseiket feltegyék, és első kézből szerezzenek információkat az őket érdeklő témáról.
Dolgosné Mórocz Katalin tanárnő írása